Nyhedsoversigt

29.04.2022 - Nyheder

HiFi Klubbens resultater med LOGIA lagerstyring

HiFi Klubben opnår gode resultater med blandt andet LOGIA’s Single Line, rutestyring og optællingsfunktioner.

HiFi Klubbens lager ekspederer både ordrer til butikker og webshop. På webshoppen modtages mange enkeltstykordrer, og Single Line har derfor givet store besparelser på lageret. Alle enkeltstykordrer samles i én plukkerunde, og lageret kan derfor sende flere pakker ud om dagen, hvilket har stor betydning på travle dage, fx Black Friday. ”Vi er gået fra at kunne pakke 1.500 pakker om dagen til 4.500” fortæller Heine Frandsen, lagerchef hos HiFi Klubben.

LOGIA’s rutestyring hjælper lageret hver dag, når der skal sendes varer til HiFi Klubbens mange butikker. Systemet giver blandt andet automatisk besked til alle transportører om forsendelsens omfang, så de ved hvor meget plads, der skal være på de enkelte biler.

HiFi Klubben oplever derudover fordele ved LOGIA’s simple funktioner til lageroptælling. I forbindelse med årlige statusoptællinger har lageret tidligere været lukket ned i to dage. Med LOGIA optælles lageret løbende, hvilket betyder, at beholdningen altid stemmer, og lukkedage undgås.

Læs mere om HiFi Klubbens LOGIA-løsning